| ioanalexandru a întrebat:

Hi TPU
ati putea sa fiti prieteni cu o persoana nevazatoare?
dar sa fiti mai mult? adica, sa iubiti o persoana cu acest defect?
cunoasteti persoane cu problema asta?
fundita pentru cel mai bun raspuns!

9 răspunsuri:
| Flaviius87 a răspuns:

Da, cunosc pe cineva care nu vede noapte nimic - si este o persoana deosebita pot spune chiar ca are al 6-lea simt care inlocuieste problemele de vedere!
Inima nu tine cont de aceste defecte, insa trebuie sa fii atent/a sa fie iubire si nu mila daca iti doresti o relatie cu aceasta persoana!
Nu tot ce este usor este si frumos, de multe ori caile complicate ne aduc mari satisfactii!
Succes!

| MeMeMe97 a răspuns:

Buna! Eu cunosc o persoana de sex feminin care la o petrecere la iarba versa s-a intalnit cu un tip cu ochelari care semanau foarte mult cu cei de vedere! Au comunicat si dupa care au facut schimb de numerele de telefon! LA o saptamana dupa acea intalnire baiatul a invitat-o la el acasa si ea a fost foarte incantata de acesta propunere...hai ca nu vreau sa o mai lungesc...deci s-a dus la el si acolo a aflat ca el de fapt nu vedea, dar ea placandul din primul moment in care l-a vazut a hotarat sa ramana cu el! Mentionez ca e a ramas orb in urma unui accedent si ca ea a fost inpresionata de puterea care a avut-o sa peste asta!

| Noctzia a răspuns:

Eu consider ca daca esti prieten sau iubit cu o persoana nevazatoare este ceva absolut normal pentru ca si ei sunt oameni ca si noi numai ca au o anumita problema. Dar doar pentru ca au acesta problema asta nu inseamna ca ne sunt inferioari. Eu nu cunosc persoane cu acesta problema dar consider asta ceva firesc.

| infires a răspuns:

Pai daca pui problema asa o sa iti spun asa: Daca tu vrei sa fi prieten cu persoana respectiva,fa-o! Nu asculta gurile altora,parerea ta conteaza. Daca vrei sa fi impreuna cu acel om, trebuie sa iti urmezi inima. Daca tu iubestipersoana cu adevarat, vei trece cu vederea la toate defectele ei.

| BigBang a răspuns:

Eu sunt obisnuit sa ma descurc singur, iar daca totusi am nevoie de ajutor, mai degraba apelez la acele persoane cu care ma ajut reciproc.Deci,"friends with benefits".Nu imi place sa tin si nici sa deservesc"ca animal de companie". Prefer sa fiu inconjurat de persoane capabile si nu de incompetenti.
Deci nu, nu as putea.De iubit, nici vorba.Nu cunosc.
Personal imi urmez ratiunea.
Posibil sa iti para cam dur felul in care m-am exprimat, insa e viata mea si personal, incerc sa o fac cat mai buna cu putinta.Ca am doar una si nu vreau sa traiesc cu regrete.salut

| ioanalexandru explică:

Va multumesc pentru raspunsuri! sunteti minunati

| IuliaJuly13 a răspuns:

Poate,pentru ca si ei sunt oameni, ca si noi.Nu cunosc astfel de persoane, dar cred ca ar fi OK. PS:Mie nu-mi plac cei cu probleme psihice, in rest e totul bine.

| diana5 a răspuns:

Eu sunt nevazatoare si personal stiu ca sunt persoane care stau in preasma mea din mila dar incerc sa ignor asta. Deci iti spun sincer nu judeca pe cineva inainte sa cunosti personalitatea sa.

| Iulyapusik a răspuns:

Da deoarece ce e in interipr conteaza nu aspectul fizic.Acesta e un defect la fel ca oricare altul, dar poate fi si o calitate in acelasi timp. Faptul ca persoana e nevazatoare cred ca a ajutat-o sa descopere lumea cu alti ochi, asa ca raspunsul meu e da