| DeeaClaudia a întrebat:

sunt in clasa a 8a si am maine lucrare la geografie din Carpatii Orientalibig grin imi puteti pune cateva intrebari despre acestia? deoarece vreau sa stiu daca sunt destul de pregatitabig grin(fundita)

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ce anume resurse minerale se găsesc şi se exploatează în Carpaţii Orientali?
Încercaţi şi vorbiţi puţin despre Rarău şi despre Ceahlău. Ce localităţi turistice se găsesc prin preajma acestora? Ce minereu se extrage la Ostra? Care sînt cursurile de apă ce străbat aceşti munţi? În care zonă a Carpaţilor Orientali se află rezervaţia Retezat? Se găseşte undeva în aceşti munţi minereu de baritină? dacă nu, unde se găseşte? Denumiţi cîteva complexe turistice din Carpaţii Orientali.

| IMC90 a răspuns:

Care sunt subgrupele lor si din ce tipuri de roci sunt formati?

| whatevernvm a răspuns:

Cere sunt limitele lor?
Prin ce s-au format?(specifici cele 2 moduri)
Ce fel de roci se intalnesc?
Care este altitudinea maxima si unde?

Sunt tot pe clasa a 8a, si cosider ca daca raspunzi la intrebarile astea simple esti pregatita. Altceva mai greu nu cred ca iti va da.

Bafta!