| MAnghelescu a întrebat:

Hristos a inviat!
Va rog sa ma ajutati cu o nelamurile: in rezumate se folosesc citate?

Răspuns Câştigător
| CostacheSabina a răspuns:

Nu se folosesc citate.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pot folosi citate pentru exemplificarea celor relatate. Numai bine!

| yoonny a răspuns:

Nu,nu folosesti citate, regionalisme, arhaismebig grin

| denyiuly a răspuns:

Buna! In rezumate nu se folosesc citate.
Rezumatul este povestire pe scurt in care este relatat esentialul.In povestire ai voie sa folosesti citate.
Sper ca raspunsul meu ti-a fost de folos.O zi frumosa!

| xBlueEyes a răspuns:

Uneori.

| danutza_1678 a răspuns:

De obicei se folosesc cele din texthappydar mai bine nu le-ai folosi...in citate poate fi o explicatie in text de care tu nu ai nevoie in rezumat deoarece relatezi doar esentialul... sper ca te-am ajutat*_*

| kriss94 a răspuns:

nici intr-un caz, se relateaza doar la persoana 3, fara descrieri, citate, dialoguri.