| Vladone12 a întrebat:

Ieri am dat traseul la 8 dim si l-am luat si voiam sa va întreb dacă poate fi gata pana azi permisul ca sa îl ridic direct de la oficiu sa nu mai astept pana vine poștașul
Tin sa menționez ca sunt din București

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu functioneaza asa!
Legea spune clar ca sunt trimise cu posta in termen de 5-15 zile lucratoare.
A doua zi dupa examen abia sunt printate, laminate si apoi trimise cu posta, deci rabdare ca vor ajunge.

Uite aici:
https://dgpci.mai.gov.ro/news-details/stiri/5fb61f4c7d66a112ac8acf67

| Batmanel a răspuns:

Daca vrei sa conduci mergi la sediu inapoi si ridicati o adeverinta temporara de 15zile.

| Andreipho a răspuns:

Pai daca ieri ai dat la traseu si in cateva zile o sa vina posta si trebuie sa astepti.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Batmanel):

Nu exista asa ceva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Batmanel):

Nu se mai elibereaza adeverinta, conform DGPCI (Directiei Generale de Permise de Conducere si Inmatriculari):

"In cazul permiselor noi obtinute prin examen, nu se elibereaza dovada de circulatie, livrarea efectuandu-se automat la adresa de domicilu/resedinta, in termen de 5-15 zile. Adresa de livrare nu poate fi modificata."

https://dgpci.mai.gov.ro/news-details/stiri/5fb61f4c7d66a112ac8acf67