| anonim_4396 a întrebat:

Imi da si mie cineva cateva exemple de formule reverentioase?

4 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Formulele reverentioase fac referire la politete. Ar suna ceva in gen: 'imi permiti sa', 'stimate...x', 'imi pare foarte rau pentru...', 'condoleantele mele'

| MIHAelaKISS a răspuns (pentru DrunkenRat):

Formele reverentioase fac parte din pronumele personal, ele sunt cam asa:matale, mata...

| DrunkenRat a răspuns (pentru MIHAelaKISS):

De fapt 'matale', 'mata' nici nu sunt pronume de politete. Pronumele de politete sunt 'dumneavoastra' etc...

| MIHAelaKISS a răspuns (pentru MIHAelaKISS):

Scuza-ma am gresit formele reverentioase sunt: domnia ta, maria ta, excelentei sale de data asta este sigur