| RobyRobert123 a întrebat:

Imi da si mie cineva tipurile de numerale cu exemple?

Răspuns Câştigător
| MicutzaaLis a răspuns:

1. Numeralul cardinal: zece, douasprezece, sapte, patru, optsprezece, etc.
2. Numeralul ordinal(arata ordinea): al doilea, primul, a saptea, al saptelea, etc.
3. Numeralul colectiv(exprima insotirea a doua sau mai multe obiecte/persoane): amandoi, tuspatru, tustrei, etc.

2 răspunsuri:
| Karabatic a răspuns:

1.Numeralele cardinale:unu,doi, trei, zece, cincizeci, etc
2.Numeralele ordinale(arata ordinea obiectelor):a doua, a treia, al zecelea, al cincile, etc
3.Numeralele colective(numeralul colectiv exprimă ideea de grupare a obiectelor în ansambluri determinate numeric. Ele arată deci din câte obiecte este formată o colectivitate):amandoi, tustrei, tuspatru, etc.