| anonim_4396 a întrebat:

Imi dați va rog definiția și trăsăturile genului dramatic pentru clasa a VIII-a? Ofer

4 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Scrie pe google : genul dramatic sau definitia si trasaturile genului dramatic sau cum mai vrei tu si o sa iti dea o multime de site-uri din care sa alegi. Asa de greu e? Decat sa astepti o ora aici sa iti raspunda cineva, o si invatai pana atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti ia o ora s-o scrii. Caut-o pe internet, cea mai lunga definitie si cele mai detaliate argumente sunt alea bune.

| DaCumSaNu a răspuns:

Aici ai ceva simplu, la obiect:
Definitie:In genul dramatic sunt incluse toate operele de teatru, al caror rol este acela de a fi reprezentate pe scena.
Caracteristici:
-modul de expunere predominant este dialogul (poate fi prezent si monologul)
-singura interventie a autorului se face prin didascalii, care au rolul de a descrie portretul personajelor, miscarea, gesturile, mimica, tonul vocii, etc.
-replicile sunt precedate de numele personajului care le rosteste
-prezintă o structura specifica:replici, scene sau acte

Aici e ceva mai detaliat, mai sunt trasaturi minore (imi place sa le spun asa). Tu o sa te folosesti in mare parte doar de ce este sus
- TRĂSĂTURILE GENULUI DRAMATIC –
1. Cuprinde opere redactate cu scopul punerii în scenă, este destinată, prin definiţie, interpretării scenice
2. Comunicarea presupune 3 elemente: interlocutor-receptor; locutor-emiţător; alocutor – spectator.
3. Operele dramatice au caracter ficţional.
4. Infăţişează, cu ajutorul personajelor, o întâmplare, o înlănţuire de evenimente, provocate de o cauză anume, de
variate stări conflictuale.
a) dramaturgul nu povesteşte faptele, ci le lasă să se desfăşoare în faţa (cititorului) spectatorului;
b) atitudinea, ideile şi sentimentele autorului reies indirect, vor fi deduse de (cititor) spectator în urma (lecturii
textului) vizionării spectacolului;
c) spaţiul si timpul sunt, oarecum, limitate;
d) o acţiune (afabulaţie) bine organizată, concentrată; (poate avea o singură acţiune sau două, una principală şi alta
secundară);
e) autorul se manifestă direct doar prin metatext, iar indirect prin cele expuse în indicaţii; intervenţia sa este deci
minoră;
f) personajele iau aproape în totalitate locul autorului şi au rol decisive, fiind forţele dramei: de prim-plan, de plan -
secund, grupuri;
5. Presupune un text literar căruia i se adaugă elemente de metatext (didascalii).
6. Are o anumită structură compoziţională: acte, scene, tablouri. "O scrisoare pierduta", comedie in 4 acte;
7. Arta teatrală are caracter sincretic, îmbinând mai multe :
a) tipuri de comunicare sickvizuală, auditivă, paraverbală (vestimentatie, decor, machiaj etc.) nonverbală
(timbrul vocii, intonaţie, ritmul vorbirii, mimică, gestică);
b) şi mai multe arte :beleristică, muzică, designe, coregrafie, picutură, grafică
I. Modul de expunere predilect este dialogul dramatic, care presupune o succesiune de replici care se
interaconditionează semantic :
interogaţia marchează declanşarea dialogului;
replicile pot fi scurte, laconice sau ceremonios ample (realizate prin alternarea timpurilor verbale,
exclamaţii, pauze în rostire).
din dialog derivă şi câteva procede artistice: apostrofa, invocaţia, interogaţia retorică;
II. Dialogul alternează cu monologul dramatic. Acesta este de 2 feluri:
solilocviu (se ţine în prezenţa sau absenţa unui personaj de care face abstracţie: scena a II- a din
actul I; monologul lui Pristanda);
monologul propriu-zis, destinat unui personaj, cu intenţia clară de a fi receptat ( o replică mai amplă
dintr un dialog: actul I, scena I, Pristanda îi comunică şefului său felul în care îşi împlineşte "misia"
de poliţai).
III. Monologului şi dialogului i se adaugă şi celelalte două moduri cunoscute, descrierea şi
naratiunea, moduri pe care le găsim în lista de personaje şi în indicaţiile scenice.
1. descrierea este făcută numai de personaje; (câteva elemente transpar uneori din metatext: vârsta, statura,
vestimentaţia, aspectul general al locului)
2. Descrierile se referă la decor, la jocurile actorilor, la înfăţişarea fizică a personajelor: scena I, actul I…Tipatescu"
"în haine de odaie";
IV. Esenţa unei opere dramatice este dată de conflict, care se defineşte prin următoarele trăsături:
 opoziţia între forţe ostile în planul faptelor, al reacţiilor, al atitudinilor;
 prezenţa unui obstacol între forţele opuse;
 crearea unei situaţii de criză : pierderea succesivă a scrisorii; numirea unui deputat de la centru;
 tensiunea interioară sau manifestată face necesară rezolvarea conflictelor;
 conflictul este susţinut şi prin tehnica suspansului, care produce unele evenimente neaştepate, duce la
răsturnari de situaţie.
Vrei si de la comedie?

| Tiger7777 a răspuns:

Genul dramatic cuprinde operele literare in proza destinate reprezentarii scenice, structurate in acte si scene, modul de expunere predominant fiind dialogul, iar la actiune participa doua sau mai multe personaje care au un conflict intre ele