| SSweetAAngel a întrebat:

Imi explica si mie cineva cum se fac simplificarile fractiilor sau raporturilor si cum se rezolva sistemele(metode de rezolvare)cu tot cu explicatii help me please.

8 răspunsuri:
| andreea4ever a răspuns:

Deci in primul rand.
Fractiile se simplifica doar cu divizorul/divizorii comuni ai numaratorului si numitorului(adica un numar la care se imapr in acelasi timp abele numele, si numitorul si numaratoru)

Nu poti simplifica daca la numitor sau la numarator se afla o adunare.

Poti simplifica intr-o inmultire de fractii, numarul de jos din prima fractie si numarul de sus din a doua fractie.Sau viceversa.Sau numarul de sus si de jos din prima fractie sau din a doua fractie.Ma rog. Unul de sus si unul de jos(intelegi tu)

Acum sistemele.
Despre astea nu pre stiu nimic.
Stiu doar ca sunt mai multe necunoscute si mia multe relatii ajutatoare.Acestea se scriu de fiecare data intr-o acolada.Toate la un loc. Daca modifici ceva la una, trebuie sa le scrii iar si pe celelate.(deci aucm am am mai zis, nu prea stiu nimic despre sisteme pentru ca inca nu am invatat)

Daca te ajuta, incearca sa te mai uiti si prin culegeri sau carti.

Te pup:*:*:*

fundita?happy:*

| ღºioanaºღ a răspuns:

Lidya ce clasa esti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba un profesor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima data afli numitoru comun si dupoaia le simplifici ca sa ajungi la el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplificarea se face prin impartire imparti numitorul si numarator la acel numar daca e 2 pe 10 si simplifici cu 2 asta indeamna 2:2 si 10:2 happy si astea se fac in clasa a 5

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iesti proasta creca esti pa clasa a 12 de esti asa de proasta

| ayase a răspuns (pentru anonim_4396):

"Esti proasta, cred ca esti? clasa a XII-a."
Ce ar fi sa inveti tu sa scrii si dupa aceea sa ii critci pe alti.Ca dupa cum scrii as putea spune ca nic tu nu ai luat BAC-ul sau nu-l vi lua pre curand.

| shortcake a răspuns:

Fractiile se simplifica doar cu divizorul/divizorii comuni ai numaratorului si numitorului happy.