| LoveTVD a întrebat:

Imi poate da cinea exemplu de procese enzimatice si catea detalii despre acestea? Am cautat peste tot despre aceste procese si nu am gasit nimic. Multumesc frumos!

3 răspunsuri:
| rocket1204 a răspuns:

Uite cateva exemple de reactii enzimatice:
Glucoza C6H12O6 -> in prezenta de enzime => 2molecule de acid acetic + 2 molecule de CO2. Asta este o reactie de fermentatie.

| rocket1204 a răspuns:

Un alt exemplu este oxidarea glucozei prin metode preventive sau enzimatice. Glucozain forma ciclica piranozica se oxideaza in prezenta de enzime => acid glucouric.

| rocket1204 a răspuns:

Ceva biochimic: in intestinul subtire (la om) exista enzime in sucul intestinal (lactaza, zaharaza, maltaza si izomaltaza, peptidaze, lipaze). Ele hidrolizeaza peptidele, lipidele emulsionate si dizaharidele (maltoza, izomaltoza, zaharoza si lactoza) scindand substantele in produsi finali de digestie, adica din dizaharide in monozaharide (glucoza, fructoza, galactoza), din lipide in acizi grasi si glicerol, din peptide in aminoacizi.