| Mike23 a întrebat:

Imi poate da si mie cineva care se pricepe la chimie diferentele dintre acizi si baze? Urasc chimia, o sa dau la filologie, dar imi trebuie nota, va rog sa ma ajutati, dau funda! + vot

Răspuns Câştigător
| Maximus a răspuns:

Acizii sunt substante compuse in a caror compozitie intra, pe langa atomi ai nemetalelor, unul sau mai multi atomi de hidrogen, care pot fi substituiti cu atomi de metal, dand nastere la saruri.
Conform definitiei, substantele chimice care au forma HBr, HI, HCl.
Dupa compozitie, acizii se clasifica in :
hidracizi – contin in molecula lor doar atomi de hidrogen si de nemetal;
oxiacizi – contin in molecula lor, pe langa atomi de hidrogen si nemetal, si atomi de oxigen.
Dupa numarul atomilor de hidrogen, care pot fi inlocuiti cu metale, acizii se impart in 3 grupe :
monobazici;
dibazici;
tribazici.
Denumirea acizilor
Denumirea hidracizilor se formeaza din termenul acid urmat de numele nemetalului, la care se adauga sufixul HIDRIC.
Denumirea oxiacizilor in care nemetalul are valenta inferioara, se formeaza din termenul acid urmat de numele nemetalului, la acre se adauga sufixul OS.
Denumirea oxiacizilor in care nemetalul are valenta maxima, se formeaza din termenul acid urmat de numele nemetalului la care se adauga sufixul IC.

Bazele sunt substante compuse in a caror compozitie intra un atom de metal si un nr. de grupari hidroxil, egal cu valenta metalului.
Clasificarea bazelor
Dupa solubilitatea in apa, bazele se clasifica in 2 categorii :
baze solubile;
baze insolubile sau greu solubile.
Denumirea bazelor
Denumirea bazelor se formeaza din termenul hidroxid, urmat de numele metalului. Atunci cand metalul prezinta valenta variabila si formeaza mai multi hidroxizi, la numele metalului se adauga valenta acestuia.
Formula generala a bazelor
Formula generala a bazelor este M(OH)n.
Dupa formula generala, bazele metalelor monovalente sunt de forma MOH, a celor divalente M(OH)2, a celor trivalente M(OH)3etc.
Metode generale de obtinere a bazelor
Bazele solubile se obtin in laborator prin 2 metode :
reactia metalelor puternic electropozitive cu apa;
reactia oxizilor metalici cu apa.
Bazele greu solubile in apa se obtin prin reactia de schimb intre o sare solubila si o baza alcalina.
Proprietatile bazelor
Proprietati fizice
Bazele solubile si insolubile sunt substante solide, albe sau colorate. Solutiile bazelor solubile sunt lesioase si lunecoase la pipait, vatama pielea si organismul.
Maximus

1 răspuns:
| Maximus a răspuns:

Acizi sunt substante care in solutie apoasa pun in libertate protoni (H+).
Bazele sunt substante care in solutie apoasa pun in libertate ioni de hidroxil (OH-).
Maximus