| claudiu96 a întrebat:

Imi poate da si mie cineva niste sfaturi in legatura cu scoala? vreau sa imi placa sa imi fac temele, dar sunt cam lenes.

p.s: sunt in clasa a X-a

Răspuns Câştigător
| A2895 a răspuns:

Nu te apuca de teme imediat dupa ce ajungi acasa. Odihneste-te 1-2 ore.
Nu porni niciodata cu ideea "nu am chef de teme, m-am saturat de scoala, etc.". Gandeste pozitiv gen "nu poate fi atat de greu; din moment ce am asta de facut insemna ca sunt capabil(ca doar profu' ala nu e atat de imbecil sa-mi dea ceva ce e imposibil de facut)".
Incepe mereu cu ce e mai greu, astfel energia ti se focuseaza pe lucrurile mai grele si ceea ce e mai usor va fi ca un exercitiu de "relaxare" pe final. Cand treci de la o materie la alta fa o pauza de 10-15 minute.
De fiecare data cand esti satisfacut de un rezultat recompenseaza-te singur cu orice vrei tu. Astfel vei primi mai multa incredere in tine si vei simti ca nimic nu este imposibil.

7 răspunsuri:
| FadetoBlack a răspuns:

Bună!
Ambiţieee, măi!
Şi fără lene!
Fără să vrei nu poţi
Dacă vrei, o să poţi! happy
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu te atrage materia, nu prea poţi să o iubeşti. Dacă nu îţi place, mută-te la alt profil, poate o să te obişnuieşti acolo.

P.S. Lasă jocurile pe pc şi tv-ul când te apuci de teme.

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Deci, secretul este in a-ti gasi materia la care iti place sa lucrezi. daca urasti franceza sa nu crezi ca exista vreun,, truc'' care sa te faca sa lucrezi temele la franceza ca un,, geek''[bine... asta daca nu ai o don'soara profesoara de-ti pica plombele si...,, te motiveaza'':devil)]. insa daca iti gasesti materia aceea, nici nu iti vei da seama cum aboara timpul. materia mea este matematica, si daca ma apuc sa lucrez la mate dupa ora opt seara eu nu ma mai culc deoarece termin pe la 5:30 si eu plec la scoala pe la saselaughing

| gabryelm3 a răspuns:

Si eu tot a x-a sunt si am cam aceleasi probleme, cred ca nimanui nu-i place sa faca teme, insa ca sa scapi de stres fa tema numai la materiile importante si cand stii ca te asculta.

| nanalicious a răspuns:

Gandeste-te ca toate temele sunt raspunsuri la intrebarile de pe TPU. Funda?

| claudiu96 explică:

Multumesc pentru raspunsuri, dar eu ma joc cam mult pe ps3 si as vrea sa o las amai moale, am terminat a ix-a cu 9, dar eu vroiam o medie mai mare, imi place sa invat, imi plac toate materiile, dar sunt lenes asta e problema, sunt mate-info

| ciochinarubianca23 a răspuns:

Si eu sunt lenesa daca vrei da drumu la muzica asculti muzica in acelasi timp si faci temele daca vrei cele usoare le faci la matematica daca este ceva greu mai fa si tu cu calculatorul si la romana daca ai probleme vorbeste cu un prieten sau intri aici