| VreauSaStiu222 a întrebat:

Imi poate explica cineva care este diferenta dintre specializarile :
- Calculatoare;
- Automatica si informatica industriala;

Si cei care ati ales una dintre ele :admiterea consta in proba la mate si mai ce? Informatica?

1 răspuns:
| Zaygon a răspuns:

Automatica e mai mult orientata spre hardware iar calculatoarele e cam 75% soft si 25% hard.
Eu am terminat Anul 2 la Calculatoare si ma gandeam sa ma transfer la automatica dar fac niste chestii care nu prea sunt fanul lor.

La Cluj la UTCN e test grila din matematica, 30 intrebari. Detalii aici: https://www.utcluj.ro/admitere/licenta/automatica-si-calculatoare/