| Antohe_Theodor_1986 a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva o forma reverentioasa pentru. Judecator?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Adresarea este cu domnule judecator, in cazul ca te adresezi unui judecator, altul decat presedintele, dintr-un complet de judecata format din 2 sau mai multi judecatori.
Cand completul este format dintr-un singur judecator sau te adresezi presedintelui completului format din mai multi judecatori formularea este cu"domnule presedinte". Daca te adresezi intregului complet format din 2 sau mai multi judecatori formularea este "domnule presedinte, onorata instanta" sau in loc de "onorata instanta poti spune, dupa caz, in functie de instanta, "onorat tribunal", "onorata curte de apel", etc.