| BenWilde a întrebat:

Imi pot spune cei care sunt la facultatea de psihologie Spiru Haret din Bucuresti, daca la profilul psihologie se intra cu bacul sau cu test de initiere? Daca se intra cu test, cam cat de dificil este? Eu m-am uitat pe siteul oficial al facultatii si am vazut pe acolo cate ceva informatii, dar as vrea sa imi spuna cineva care a intrat deja acolo, si as vrea si cateva informatii despre cum e viata acolo, si alte chestii de genu'. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Zici ca ai citit pe site-ul facultatii "ceva informatii"?! Atunci, cum se face ca n-ai observat ca nota obtinuta la proba de evaluare a cunostintelor si capacitatilor cognitive ale candidatului are o pondere de 60% in media de admitere?

Citeste si analizeaza inca odata cele doua metodologii:
* cea specifica :http://www2.spiruharet.ro/......39a527.pdf
*cea generala(unde gasesti fisa-chestionar si grila de evaluare a cunostintelor si capacitatilor cognitive):http://www2.spiruharet.ro/......276e73.pdf

p.s. Cum media de la bac are o pondere de doar 40% in media de admitere, iti sugerez sa te pregatesti serios pentru interviu! Studiaza cu atentie grila si incearca sa intuiesti intrebarile care ti se vor pune la interviu.Selectia prin interviu are drept scop gasirea unor candidati CU CALITATI PERSONALE care-i recomanda pentru profesia respectiva(inteligenta, sociabilitatea, forta de influenta asupra oamenilor, spiritul de observatie, optimismul si capacitatea de a-l transmite, abilitatea de a-si controla propriile emotii etc. )

Succes!

| BenWilde explică (pentru alessia5158):

Mersi. Cand am citit eu pe site nu era pusa metoda de admitere 2014-2015, de aceea am intrebat pe TPU.

2 răspunsuri:
| Osyyy a răspuns:

Doar cu diploma de bac se intra. bafta!