| DevilZmayCry a întrebat:

Imi povesteste si mie cineva ce se intampla cu Ucraina, Rusia, SUA? Pana mea, ca nu prea m-am uitat la stiri in ultimul timp si habar n-am care-i faza cu "e pe cale sa-nceapa un razboi" si chestii de genu'.Da, stiu, sunt cam paralel cu stirile.

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

E simplu. Ucraina de Vest (inclusiv Kievul) vrea sa se apropie de vest (UE). Ucraina de Est (inclusiv Crimeea) vrea sa ramana apropiata de Rusia. Putin a trimis trupe sa "apere" civilii rusi din Crimeea impotriva celor de la Kiev si din vest, ca nu cumva intreaga Ucraina sa scape de sub dominatia rusa si sa intre in UE. In acest fel, Rusia se asigura ca macar Crimeea va ramane sub sfera ei de influenta.

3 răspunsuri:
| Skaytech a răspuns:

Stai linistit. Se intampla chestii la noi in tara despre care nu stim nimic, pentru ca atentia ne este distrasa de evenimentele din alte tari, sau de stiri despre adolescente care pleaca in excursie. Bucura-te de viata, stirile te streseaza foarte mult si degeaba.
Daca totusi esti curios, vezi aici: http://www.ziare.com/......ve-1285545

| 0x11111051 a răspuns:

Sumarul evenimentelor, vineri, 8 martie2014:

-► Vladimir Putin: Vrem sa evitam un nou Razboi Rece

-► Militanti prorusi au patruns vineri noapte intr-o baza ucraineana din Sevastopol

-► Distrugatorul american USS TRUXTUN a fost survolat de un avion de recunoastere rusesc.

-► Gazprom ameninta Ucraina ca va intrerupe livrarile de gaze, din cauza datoriei de 1, 89 mld dolari.

-► 30.000 de soldati rusi s-ar afla in Crimeea, conform granicerilor ucraineni.

-► Observatorii trimisi de OSCE nu au reusit sa intre in peninsula, fiind opriti in doua randuri de grupuri de barbati inarmati.

-► Liderii europeni i-au dat Moscovei un ultimatum, avertizand ca exista aplicarii riscul unor sanctiuni economice.

-► Washingtonul considera drept "ilegal" referendumul pe care autoritatile regionale din Crimeea vor sa-l organizeze la 16 martie.

-► S-a inceput Razboiul Cibernetic dintre NATO si Rusia.