| Mihailucian28 a întrebat:

Îmi puteți spune o listă /numele lecturilor care se dau Evaluare Nationala, clasa a 8-a!?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii în Programa de Evaluare Naţională de la linkul oficial :
http://subiecte2015.edu.ro/......romana.pdf

Toate cele bune!

| doreal a răspuns:

Lecturile sunt pentru bac. Tu trebuie sa inveti niste argumentari date de profesori. Eu stiu ca astea sunt:
Genuri: Liric, epic si dramatic.
Specii: Doina, pastel, basm, balada, fabula, schita si nuvela.
Semnificatia titlului: conotativ (in care titlul nu face referire la tema poeziei, (de obicei sunt metafore) si denotativ (in care titlul face referire la tema poeziei).
Mesajul pe epic si liric.
Caracterizare personaj epic/dramatic(nu stiu daca va da pe dramatic)
Anul asta s-o dat la simulare pastelul si la examen genul liric. Anul trecut s-o dat la simulare doina si la examen basmul.

| ABCD122 a răspuns:

Numele lecturilor? La EN nu se dau lecturi studiate ci un text la prima vedere! Sper ca te-am ajutat happy