| Xab a întrebat:

Imi puteti da argumente PRO /CONTRA pentru "Matematica si literatura nu au nici o legatura."? multumesc frumos celor care raspund.

Răspuns Câştigător
| Nastia a răspuns:

Contra:
1.matematica nu are nevoie de imaginatie, rezolvi exercitiul dupa un anumit tipar;
2. daca citesti din ce in ce mai mult devi mai destept si ai noi viziuni asupra vietii, daca faci mai multe exercitii dupa acelasi tipar nu avansezi cu nimic;
3.la mate trebuie sa inveti tiparul acela ca sa stii sa rezolvi acel tip de exercitiu, la romana poti sa nu stii niciun comentariu dar, prin lectura, sa poti sa dezvolti pe moment;
4.la mate daca nu ai facut dupa tipar nu iei punctaju, la romana daca scrii in plus fata de tipar sau chiar o cu totul alta viziune asupra aceluiasi subiect, poti sa iei 10;
5.matematica are un sfarsit, literatura nu;
6.literatura te ajuta sa te exprimi in viata de zi cu zi, matematica nu prea[doar nu o sa]i explici unui vecin cum iti calculezi tu datoriile sau ratele];
7. un om "citit"poate sa creeze el insusi o nuvela, o povestire, un roman, un matematician nu mai are ce sa inventeze;

3 răspunsuri:
| babyblue a răspuns:

Sunt contra.La prima vedere nu au nici o legatura:matematica cu calcule etc. si romana cu literatura, gramatica...
Insa au un punct comun:Logica.

| Laue a răspuns:

Nu au nici o legatura. Se contrazic.

| karlikuicsddd a răspuns:

Au multe deosebiri si diferente dar au si anumite puncte comune :
- au amandoua o logica
- fara literatura, sau fara limba, cifrele, formulele, teoremele nu ar fi putut exista.
- fara matematica, numeralul nu ar fi existat laughing. s. a. m. d. funda?