| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti da explicatia cuvantului "putrefactie"? Am nevoie de el la scoala

Răspuns Câştigător
| adutzadragutza a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/putrefac%C8%9Bie citeste aici... funda :)

24 răspunsuri:
| ellapyssy a răspuns:

Proces de descompunere a unor substanțe organice (vii sau moarte) sub influența unor bacterii; putrezire. ♦ Fază ultimă a procesului de asimilare și dezasimilare a hranei de către un organism viu, care constă în descompunerea, sub acțiunea fermenților, a resturilor neasimilate din materia cu care s-a hrănit organismul.

| TeooTeo a răspuns:

Proces de descompunere a unor substanțe organice (vii sau moarte) sub influența unor bacterii;
Fundoi?:*

| Domyno a răspuns:

Si de aceea Dumnezeu a inventat DEX-ul laughing
PUTREFÁCȚIE, putrefacții, s. f. 1. Proces de descompunere a unor substanțe organice (vii sau moarte) sub influența unor bacterii; putrezire. ♦ Fază ultimă a procesului de asimilare și dezasimilare a hranei de către un organism viu, care constă în descompunerea, sub acțiunea fermenților, a resturilor neasimilate din materia cu care s-a hrănit organismul. 2. Fig. Descompunere, decădere morală. – Din fr. putréfaction, lat. putrefactio, -onis.

| SăcsyLlamă a răspuns:

PUTREFÁCȚIE, putrefacții, s. f. 1. Proces de descompunere a unor substanțe organice (vii sau moarte) sub influența unor bacterii; putrezire. ♦ Fază ultimă a procesului de asimilare și dezasimilare a hranei de către un organism viu, care constă în descompunerea, sub acțiunea fermenților, a resturilor neasimilate din materia cu care s-a hrănit organismul. 2. Fig. Descompunere, decădere morală. – Din fr. putréfaction, lat. putrefactio, -onis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

PUTREFÁCȚIE, putrefacții, s. f. 1. Proces de descompunere a unor substanțe organice (vii sau moarte) sub influența unor bacterii; putrezire. ♦ Fază ultimă a procesului de asimilare și dezasimilare a hranei de către un organism viu, care constă în descompunerea, sub acțiunea fermenților, a resturilor neasimilate din materia cu care s-a hrănit organismul. 2. Fig. Descompunere, decădere morală. – Din fr. putréfaction, lat. putrefactio, -onis.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de RACAI | Greșeală de tipar | Permalink

PUTREFÁCȚIE ~i f. 1) Proces de descompunere a substanțelor organice (de natură animală sau vegetală) care se produce în natură sau în interiorul organismelor vii sub influența fermentației microbiene; putrezire. 2) fig. Stare de degradare morală; putreziciune. [G.-D. putrefacției] /

| AlePinkObssesion a răspuns:

PUTREFÁCȚIE s. f. 1. descompunere a substanțelor organice sub acțiunea unor bacterii; putrezire; putrescență. 2. (fig.) dezagregare morală. Ceva putred. fundita?batting eyelashes:X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Putrefactie= descompunere

| angel4v3ryour a răspuns:

Putrefactie=descompunerewinking

| melyyy a răspuns:

Putrefactie= Proces de descompunere a unor substanțe organice (vii sau moarte) sub influența unor bacterii; putrezire

PS: daca mai ai nevoie de explicatii poti intra aici: http://dexonline.ro/

| Intruder19 a răspuns:

PUTREFÁCȚIE ~i f. 1) Proces de descompunere a substanțelor organice (de natură animală sau vegetală) care se produce în natură sau în interiorul organismelor vii sub influența fermentației microbiene; putrezire. 2) fig. Stare de degradare morală; putreziciune. [G.-D. putrefacției] /

| VirtualTime a răspuns:

Proces de descompunere a substanțelor organice (de natură animală sau vegetală) care se produce în natură sau în interiorul organismelor vii sub influența fermentației microbiene; putrezire.

* E luat din DEX pentru a intelege mai binewinking

| larousee a răspuns:

PUTREFÁCȚIE, putrefacții, s. f. 1. Proces de descompunere a unor substanțe organice (vii sau moarte) sub influența unor bacterii; putrezire. ♦ Fază ultimă a procesului de asimilare și dezasimilare a hranei de către un organism viu, care constă în descompunerea, sub acțiunea fermenților, a resturilor neasimilate din materia cu care s-a hrănit organismul. 2. Fig. Descompunere, decădere morală. – Din fr. putréfaction, lat. putrefactio, -onis.

| Lizzie_7644 a răspuns:

Proces de descompunere a unor substanțe organice (vii sau moarte) sub influența unor bacterii; putrezire. ♦ Fază ultimă a procesului de asimilare și dezasimilare a hranei de către un organism viu, care constă în descompunerea, sub acțiunea fermenților, a resturilor neasimilate din materia cu care s-a hrănit organismul.

| Keilly a răspuns:

Proces de descompunere a unor substanțe organice (vii sau moarte) sub influența unor bacterii; putrezire. ♦ Fază ultimă a procesului de asimilare și dezasimilare a hranei de către un organism viu, care constă în descompunerea, sub acțiunea fermenților, a resturilor neasimilate din materia cu care s-a hrănit organismul. 2. Fig. Descompunere, decădere morală. – Din fr. putréfaction, lat. putrefactio, -onis.

| danaG a răspuns:

PUTREFÁCȚIE, putrefacții, s. f. 1. Proces de descompunere a unor substanțe organice (vii sau moarte) sub influența unor bacterii; putrezire. ♦ Fază ultimă a procesului de asimilare și dezasimilare a hranei de către un organism viu, care constă în descompunerea, sub acțiunea fermenților, a resturilor neasimilate din materia cu care s-a hrănit organismul. 2. Fig. Descompunere, decădere morală. – Din fr. putréfaction, lat. putrefactio, -onis.
Sursa: DEX '98 |

| catelvesel a răspuns:

Putrefacția constă în descompunerea proteinelor animale, în special prin intermediul microorganismelor anaerobe, numite bacterii de putrefacție. Este un proces complex în urma căruia rezultă amine, substanțe cu un miros neplăcut.

În alchimie, putrefacția se identifică cu fermentația. Materia primă se descompunea, în concepția alchimiștilor, în prezența unei mostre din substanța ce trebuia să fie obținută.

| diddy_2463 a răspuns:

PUTREFÁCȚIE, putrefacții, s. f. 1. Proces de descompunere a unor substanțe organice (vii sau moarte) sub influența unor bacterii; putrezire. ♦ Fază ultimă a procesului de asimilare și dezasimilare a hranei de către un organism viu, care constă în descompunerea, sub acțiunea fermenților, a resturilor neasimilate din materia cu care s-a hrănit organismul. 2. Fig. Descompunere, decădere morală. – Din fr. putréfaction, lat. putrefactio, -onis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Putrefactie este starea unei materii ii care incepe sa se altereze, deci sa putrezeasca big grin

| Anddrea a răspuns:

PUTREFÁCȚIE, putrefacții, s. f. 1. Proces de descompunere a unor substanțe organice (vii sau moarte) sub influența unor bacterii; putrezire. ♦ Fază ultimă a procesului de asimilare și dezasimilare a hranei de către un organism viu, care constă în descompunerea, sub acțiunea fermenților, a resturilor neasimilate din materia cu care s-a hrănit organismul. 2. Fig. Descompunere, decădere morală.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://dexonline.ro/definitie/putrefacție
Aici poti cauta orice cuvant.

| alessia5158 a răspuns:

Este un fenomen care consta in modificarea distructiva a cadavrului, printr-un proces de descompunere a substantelor proteice; Procesul de descompunere este facut/realizat de catre microorganisme si incepe la cateva ore dupa moarte.

| babyblue a răspuns:

PUTREFÁCȚIE-Proces de descompunere a unor substanțe organice (vii sau moarte) sub influența unor bacterii; putrezire. ♦ Fază ultimă a procesului de asimilare și dezasimilare a hranei de către un organism viu, care constă în descompunerea, sub acțiunea fermenților, a resturilor neasimilate din materia cu care s-a hrănit organismul. Fig. Descompunere, decădere morală.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Putrefac%C8%9Bie

| ChishyyAlle a răspuns:

Este un cuvant greu de definit, dar stiu 2 variantetongueroces de descompunere a unor substanțe organice (vii sau moarte) sub influența unor bacterii; putrezire. ♦ Fază ultimă a procesului de asimilare și dezasimilare a hranei de către un organism viu, care constă în descompunerea, sub acțiunea fermenților, a resturilor neasimilate din materia cu care s-a hrănit organismul. 2. Fig. Descompunere, decădere morală