| Sandel18 a întrebat:

Imi puteti da niste opere in care apare Mihai Viteazul

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"Istoria romanilor supt Mihai-Voievod Viteazul" de Nicolaie Balcescu
"Pasa Hassan" de G.Cosbuc
"Mihai Viteazul si turcii" de G. Toparceanu

| Cameliapantiru a răspuns:

"Pasa Hassan''-George Cosbuc
"Moartea lui Mihai Viteazul''-Dimitrie Bolintineanu
"Mihai Viteazul si turcii''-Dimitrie Bolintineanu
"Curierul secret'', "Cavalerii'', "Taina cavalerilor''-Ioan Dan

| corolav a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Deja sînt 41 de ani de cînd a apărut primul volum („Curierul secret" ) din seria „Cavalerii".
Chiar în aceste zile recitesc această minunată carte ( poate chiar pentru a zecea oară) și tot nu mă satur de a o citi.
Mă bucur că am mai întîlnit pe cineva care a mai citit-o.
Vă doresc multă sănătate!

| Cameliapantiru a răspuns (pentru corolav):

Ahh, seria "Cavalerii'', scrisa de Ioan Dan, e excelenta! Nu ma pot lauda, ca dvs., sa o fi citit de zece ori, dar de doua ori am citit-o si eu! Mi-a placut mult si ori de cate ori am ocazia o recomand tinerilor cititori (de pe site si din clasele la care predau), merita sa cunoasca si ei cartile minunate ale literaturii romane.
O seara frumoasa va doresc! Multa sanatate si dvs!

Răspuns utilizator avertizat