| AmyAmeliaIMIPLACCEREALELE333x2 a întrebat:

Imi puteti da niste probleme la metematica de clasa av-a?
primeste FUNDA problema care nu este foarte usoara (vreau 2

Răspuns Câştigător
| Diana230 a răspuns:

1)Intr-o scoala sunt 1100 elevi.Aratati ca cel putin3 elevi isi serbeaza ziua de nastere in aceeasi zi a anului.
2)Diferenta a doua numere naturale este 20, iar suma unuia dintre ele cu triplul celuilalt este 60.Aflati numerele.
3)Dintr-un numar natural "n" se scade 12. Diferenta se imparte exact la 5 si catul obtinut se aduna cu 7. Ultimul rezultat se inmulteste cu 3.Se obtine 33.Care este numarul initial?

1 răspuns: