| GymmyCool a întrebat:

Imi puteti da un exemplu de exercitiu in care sa imi puteti explica cum se amplifica radicalii; pentru clasa 7. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cred că te referi la raţionalizarea numitorilor cu radical...

1. Dacă la numitor ai radical din 2, atunci amplifici fracţia cu acelaşi radical din 2 şi atunci "dispare" radicalul de la numitor.

2. Dacă la numitor ai ( 1 + radical din 2 ), atunci amplifici fracţia cu ( 1 - radical din 2 ) şi la numitor obţi 1-2 : adică o formulă de genul ( a la pătrat ) - ( b la pătrat ).

3. Dacă la numitor ai ( 3 - radical din 2 ), atunci amplifici fracţia cu ( 3 + radical din 2 ) şi la numitor obţi 9-2.

Toate cele bune.

1 răspuns:
| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Pai este ca si cum ai inmulti un numar cu un radical...