| kurtdcbn a întrebat:

Imi puteti da un exemplu de inferenta adevarata si una falsa? la logica. :-s mersi >big grin

1 răspuns:
| Yugeen a răspuns:

Inferenta adevarata: "Daca deschid ochii o sa vad ceea ce ma inconjoara!"

Inferenta falsa: "Daca deschid ochii o sa mi se faca foame". happy

Daca "A" este legat "B" iar "B" este o urmare sau o concluzie a lui "A", inferenta este adevarata, exista.
Daca "B" nu este o urmare a lui "A" si totusi pare o concluzie atunci inferenta este falsa.

Daca nu (imi) dai funda (nu neaparat mie laughing ) n-ai obraz!

Asta este o inferenta adevarata, spre exemplu! laughing