| SabouBogdan a întrebat:

Imi puteti explica cum inmultesc cu virgula? Am sa zic 0, 0245 ori 45... am facut de 3 ori si tot 0, 11025 imi da dar rezultatul corect este 0, 011025

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E gresit si unul, si altul. Rezultatul trebuie sa fie ceva cu 4 cifre dupa virgula. Nu are cum altfel. Este o regula matematica. Deci rezultatul corect este 1, 1025 si nu altul!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu cred ca rezultatul corect e de fapt
1, 1025

| johnnny123 a răspuns:

Ziceai că ai 18 ani... Ai chiulit la toate orele de matematică începând cu clasa a V-a?

Și chiar dacă așa stau lucrurile, ai la dispoziție un calculator pe orice dispozitiv. Nici pe ăla nu știi să-l folosești?

| LisaJulie a răspuns:

Nu știu ce calculator ai tu dar nu este asa! Este înmulțire nu adunare deci trebuie sa dea 1 virgulă

| KovacsB a răspuns:

Faci cu calculatorul si ai terminat, daca n-ai fost atent in clasa a IV-a.

| milliongirl a răspuns:

Pentru a înmulți două numere cu virgulă, urmează acești pași:

Înmulțește numerele ca și cum nu ar avea virgulă. Pentru exemplul tău, 0, 0245 înmulțit cu 45 este 1, 1025.
Numără câte zecimale sunt în total în numerele inițiale. În cazul tău, avem 4 zecimale (2 în 0, 0245 și 2 în 45).
Adaugă zecimalele împreună. În exemplul tău, 0, 0245 + 45 are 5 zecimale (0, 11025).
Rotunjește rezultatul la numărul corect de zecimale. În cazul tău, rezultatul corect este 0, 011025.
Deci, nu ai greșit! Rezultatul tău este corect. 1 Sper că acest răspuns te-a ajutat! Dacă mai ai întrebări, nu ezita să le pui.

| suntserios a răspuns (pentru milliongirl):

Ne hotaram?
E corect 1, 1025 sau 0, 011025 sau 0, 11025

hahaha

| Salontanul a răspuns (pentru milliongirl):

laughing Unde-s doua zecimale la 45? 45 este numar intreg si cu zecimale ar fi fost 45, 03 (de exemplu). Nu l-ai ajutat de loc, mai mult l-ai incurcat.