| olecs a întrebat:

Imi puteti face o schema in cate categorii se imparte profilul uman si la ce se dau teze la fiecare categorie respectiv la ce se da bacul si ce materii se fac in afara de romana istorie limba straina si geografie?
FUNDAAAAA!

Răspuns Câştigător
| OrangeJuice a răspuns:

Pai umanul se imparte intre stiinte sociale si filologie. La stiinte sociale teze se dau la: romana, engleza, istorie/geografie, logica(cls a9 a), psiholoie(clasa a 10 a), economie(clasa a 11-a), filozofie(clasa a 12 a). La filo e acelasi lucru doar ca in loc de logica, psiho, economie si filozofie se da teza la latina in toti cei 4 ani. La bac nu se stie sigur ce va fi dar momentan e asa: romana(scris, oral) engleza(scris, oral) istorie-scris, logica+psihologie+economie+filozofie-scris-toate intr-un singur test.
O sa ai aceleasi materii ca si in gimnaziu+materiile de profil.

| olecs explică (pentru OrangeJuice):

Imi poti spune care sunt materiile de profil? puppy dog eyes

7 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Materiile d eprofil sunt:romana,istorie,limba straina,latina si logica, psihologie, economie, sociologie, filosofie[astea 7 pentru socio umane].

| olecs explică (pentru Nastia):

Daca liceul are bilingv italiana (sa zicem)
eu o sa fac italiana sau am obtiunea sa nu fac
?

| Nastia a răspuns (pentru olecs):

Daca profilul sau intreg liceul este bilingv italiana 6-7 ore pe saptaman o sa faci italiana.nu ai cum sa refuzi, e batut in cuie.bilingv [italiana, de exemplu]e acelasi cu intensiv[italiana, franceza, etc]. daca scrie acolo italiana, trebuie sa inveti italiana.

| olecs explică (pentru Nastia):

Pot sa dau la liceu cu italiana fara bilingv daca in generala nu am facut o ora de italiana?

| Nastia a răspuns (pentru olecs):

Daca liceul la care iti doresti sa mergi are profile si fara italiana, da.
faza e ca poate sa te pacaleasca.sa nu scrie biling italiana si totusi sa fie printre limbile strane studiate, de exemplu sa faci engleza si italiana la clasa.trebuie sa intrebi la secretariat sau pe cineva care preda acolo.sau invata.nu pot sa-ti zic ceva 100% sigur pentru ca nu invat la un astfel de liceu.

| olecs explică (pentru Nastia):

Ok multumesccc puppy dog eyes