| Emilia_Oprisan_Georgiana_1990 a întrebat:

Imi puteti recomanda si mie un liceu de Jurnalism din Bucuresti? Dau funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu cred că există așa ceva. Dacă ai talent la scris, atunci înscrie-te la un liceu cu profil de filologie, fiindcă se pune mai mult accentul pe literatură, pe stimularea creativității, pe elaborarea eseurilor, pe comunicare orală/scrisă, pe stimularea gândirii critice etc. Gramatică se face, însă în proporții mici, se rezumă doar la noțiuni de vocabular, punctuație și ortografie.
Un lucru e cert. Liceul pe care-l vei promova, nu are nicio legătură cu facultatea pe care vei dori să o urmezi. Iar dacă dorința ta se va menține și peste ani, te înscrii la Facultatea de Jurnalism și Științele comunicării. Succes, îți doresc să ajungi un bun jurnalist.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există "liceu de Jurnalism" nicăieri în ţară!
Cel mult, poţi face ORICE liceu ( eventual, preferabil unul cu specializarea de "Filologie" ) şi apoi urmezi cursurile unei Facultăţi de Jurnalism happy

Toate cele bune.