| aliona_6797 a întrebat:

Imi puteti spune cam ce se studiaza la anatomie in clasa a XI-a?

Răspuns Câştigător
| nutsa a răspuns:

Sigur, am terminat deja liceul, cele mai complexe compartimente sunt:sistemul nervos(neuroni, sinapse, encefalul, nervi spinali si cranieni, reflexul,)apoi receptia senzoriala(mecanoreceptia, statoaacustica, chimioreceptia, analizatorul fotoreceptor la om) apoi reglarea umorala, sistemul locomotor, circulatia substantelor in organism, digetia si excretia si atit.

3 răspunsuri:
| laura23 a răspuns:

Eu in clasa a 11 nu am mai facut anatomie. Din cate stiu eu, vei face anatomie numai daca esti la stiinte ale naturii

| oannah a răspuns:

Depinde la ce profil esti. de obicei faci celula, si incepi sa invezti despre fiecare aparat si sistem in parte: reproducator, urinar, ososhappy

| xboy a răspuns:

Anatomia este stiinta care se ocupa cu studiul corpului uman(din ce este format: aparat locomotor - muschi, oase si articulatii, aparat digestiv, aparat respirator, etc). in clasa a 11-a se invata ca la anatomia din clasa a 7-a, doar ca este mai detaliatatongue