| Andreeaツ a întrebat:

Imi puteti spune care este formula pentru inaltime pentru trunchiul de piramida?

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Inaltimea trunchiului depiramida nu are formula. O poti deduce din alte formule ( volum), in functie de datele care ti se dau in problema. De ex. V = h/3(Aria bazei mari + Aria bazei mici + radical din Aria bazei mari x Aria bazei mici)

| kleorys a răspuns:

Ceau din formula volumului adica v=pi/3xr (la a 2 ) xh poti scoate inaltimea triunchiului h-este inaltimea, r-raza. Icearca poate te ajutawinking