| DeadAndHate a întrebat:

Imi puteti spune ce inseama ogeac?

7 răspunsuri:
| roxy_2350 a răspuns:

OGEÁC, ogeacuri, s. n. V. hogeag.
ogeác, ogeácuri, s. n. (înv.; pop.) 1. corp de armată (seimeni, arnăuți). 2. casă, familie, sălaș de țigani. 3. breaslă, colonie, partid. 4. horn, coș.

ogeác (ogeácuri), s. n. – 1. Cămin, familie, ansamblu de persoane care trăiesc în casă. – 2. Corp, corporație, grupare. – 3. (Mold.) Horn. – 4. (Olt.) Vestibulul în care se află de obicei vatra. – Var. (Mold.) hogeac, (h)ogeag. Mr. ugeache, megl. ogeac. Tc. ocak (Șeineanu, II, 276; Lokotsch 1587), cf. ngr. οὐτσάκι, alb., bg., sb. ogak.

ogeác (= hogeag) s. n., pl. ogeacuri (ogece)

| D[:x] a răspuns:

Ogeác (ogeácuri), s. n. – 1. Cămin, familie, ansamblu de persoane care trăiesc în casă. – 2. Corp, corporație, grupare. – 3. (Mold.) Horn. – 4. (Olt.) Vestibulul în care se află de obicei vatra. – Var. (Mold.) hogeac, (h)ogeag. Mr. ugeache, megl. ogeac. Tc. ocak (Șeineanu, II, 276; Lokotsch 1587), cf. ngr. οὐτσάκι, alb., bg., sb. ogak. funda?happy

| Missy_4860 a răspuns:

Ogeác, ogeácuri, s. n. (înv.; pop.) 1. corp de armată (seimeni, arnăuți). 2. casă, familie, sălaș de țigani. 3. breaslă, colonie, partid. 4. horn, coș.
ogeác (ogeácuri), s. n. – 1. Cămin, familie, ansamblu de persoane care trăiesc în casă. – 2. Corp, corporație, grupare. – 3. (Mold.) Horn. – 4. (Olt.) Vestibulul în care se află de obicei vatra.

| djza a răspuns:

O grupare, o familie, o armată, o colonie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corp de armată (seimeni, arnăuți). 2. casă, familie, sălaș de țigani. 3. breaslă, colonie, partid. 4. horn, coș.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa fie chestia aia in forma de tub pe care iese fum

| RoxanaGhost a răspuns:

Depinde de contex
poate fi burlanul pe care iese fum, însă cel mai des folosit e în sensul de casă(gen bordel laughing )