| byasminica a întrebat:

Imi puteti spune cum sa caracterizez doua personaje in antiteza. va rog e ceva urgent.

Răspuns Câştigător
| roxy99roxana a răspuns:

Compari primul personaj cu cel de-al doilea de exempu sui ca primul este bun spre deosebire de celalat care este rau intelegi, pui in valoare diferentele de caracter ale personajelor dand ca exempu comportamentul fiecarui personaj in actiunea descrisa

3 răspunsuri:
| beatrice9849 a răspuns:

De exemplu, iei doua personaje si cand incepi sa faci portretul fizic spui despre fiecare ce diferente observi sau la cel moral le judeci faptele, unul era bun si darniciar celalalt lacom...etc.

| MalinaAndreea a răspuns:

Sa spunem ca ii caracterizam in antiteza pe 2 copii.Primul copil este inteligent, curajos, descurcaret, inalt etc. pe cand la al doilea copil vei scrie ca este prostut, fricos, nepriceput, scund etc.

| SaberSlashS a răspuns:

Invata din carte ce e antiteza si o sa intelegi mai bine dupa.Cel mai bun sfat.