| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune si mie daca fierul, aluminiul si cuprul intra in reactie cu sluful? Multumeschappy!

Răspuns Câştigător
| GabiiHaș a răspuns:

Toate intra, fierul mai putin ca e fieros da reactie mai mica.dar restul dau reactie mai mare.

funda?puppy dog eyes

4 răspunsuri:
| Ady3835 a răspuns:

Aluminiul cel mai mult e in reactie cu sulful!

| Eva a răspuns:

Da, toate reactioneaza cu sulful si formeaza sulfuri: FeS (pirita), Al2S3, CuS.

| ioanaian a răspuns (pentru Eva):

Multumeschappy!

| ioanaian a răspuns:

Acum am alta nelamurire: la aceleasi metale ca mai sus, numai ca in reactie cu H2O, HCl, CuO si AGNO3, ce ecuaii chimice rezulta?laughing