| Allesiia a întrebat:

Imi puteti spune si mie niste resurse naturale? funda :**

1 răspuns:
| Mefist0 a răspuns:

1.Resurse extraterestre si atmosferice, care cuprind energia solara, energia eoliana si diferite elemente componente ale atmosferei folosite ca materii prime.
2.Resurse ale hidrosferei, localizate în cele doua unitati majore; Oceanul Planetar (cu resurse energetice si substante minerale utile) si Apele continentale (care cuprind apele subterane, hidroenergie si apele de uz industrial, agricol sau menajer).
3.Resurse ale litosferei, în cadrul carora se evidentiaza combustibilii fosili, substante minerale utile, roci de constructii si solul.
4.Resurse ale biosferei, de natura vegetala si animala.