| unknownpink008 a întrebat:

Imi recomandati o specie frumoasa de maimute?

Răspuns Câştigător
| CaLyStuu a răspuns:

Maimuta pigmeu : Fac parte din genul Callithrix care contine in total 18 specii. Sunt maimute care traiesc in Lumea Noua, in Columbia, Bolivia, Peru, Ecuador si Brazilia.
Sunt cele mai mici maimute din lume. Majoritatea au cam 20 cm lungime. Coada lor e lunga atingand lungimea corpului. Cantaresc cam intre 100 si 200g. Blana lor este gri cu galben si striatii verzi care le da aspectul de grizzly, perfect pentru camuflare. Au par lung in zona urechilor. Fac parte dintre primatele relativ primitive avand un creier mic si gheare. Temperatura corpului are variatii semnificative pe parcursul unei zile, de cam 4 C.

2 răspunsuri:
| lascuiulian92 a răspuns:

Macac

| Plecat_La_Mă-ta_Vivi_1988 a răspuns:

Maimuta macac