| RoXiiiii_7313 a întrebat:

Imi spune cineva si mie o idee pentru un dialog intre o crasmarita si un trandafir...sau macar daca nu cum arata o crasmarita(o descriere, o poza, ceva)?

Răspuns Câştigător
| Zoet a răspuns:

Buna. Uite un exemplu pe care seu l-am compus si l-am folosit. E de clasa a VII-a, pentru o olimpiada.

-Hm, ce micuta esti!
-Ba nu. Eu sunt o floare frumoasa, inalta, pe placul tuturor.Tu nu te uiti la tine?
-Eu sunt mandria acestei gradini. Si eu sunt frumos, iar culorile mele ii inveselesc pe toti. Eu sunt viteaza si nu las pe nimeni sa se apropie de mine, sa-mi rupa frumoasele petale, datorita spinilor.
-Petalele mele au forma cum nu ai mai vazut. Culorile mele sunt calde.
-Bibe, bine. Pana la urma toate florile sunt speciale. Nu exista floare care sa fie la fel.
-Sa stii ca ai dreptate!

Sper ca te-am ajutatbig grin

P.S: Nu e neaparat sa zici caracteristicile concrete ale acestei flori(crasmarita)... Zici asa in general, ce ai vazut la o floare.

O seara buna in continuare!
kiss

3 răspunsuri:
| DenisaLuciaBarbu a răspuns:

Idee pentru dialog? pai sa spunem ca femeia asta gaseste la marginea padurii un trandafir si trandafirul ii spune cum a ajuns el acolo(a fost lasat de zana padurii sa vegheze oamenii puri la suflet) si pentru ca a simtit ca crasmarita(cred ca am facut cacofoniebig grin) are sufletul curat ii va darui un palat si asttfel ea nu va mai fi nevoita sa munceasca la crasmarie.Nu am o alta idee.Si poti spune ca era tanara,frumoasa cu ochii caprui caramelizati,parul balai, ca spicele in bataia vantului, cu un zambet vindecator si chip angelic.(cam bat campii stiu)OK.O seara placuta.

| Zoet a răspuns:

Crasmarita, adica floare... Nu femeie oh go on

| RoXiiiii_7313 explică:

Da, crasmarita=floare...scz ca nu am precizatbig grin