| SugarAndSpice a întrebat:

Imi spune si mie cineva de ce fel sunt amestecurile:
-apa+marmura
-apa+soda de rufe
-apa+nisip.
si prin ce metode se pot separa?
Multumesc si dau funda.
Bye.

Răspuns Câştigător
| Cσσкiє a răspuns:

Apă-marmură este amestec eterogen, deoarece marmura nu se dizolvă în apă( probabil te va întreba de ce este amestec eterogen, la noi aşa face). Se separă prin decantare, decantarea fiind procesul de separare a unui solid dintr-un amestec eterogen solid- lichid.
Apă+ sodă de rufe- amestec eterogen, deoarece soda de rufe nu se dizolvă în apă. Metoda de separare este filtrarea, adică operație de separare, printr-un filtru, a unei substanţe solide, insolubile, dar cu densitate apropiată de cea a lichidului în care se găseşte.
Apă+ nisip este amestec eterogen, deoarece nisipul nu se dizolvă în apă. Metoda de separare este decantarea( nisipul rămâne la fundul paharului Berzelius). Mult succes la ora de chimie!

3 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Toate sunt amestecuri eterogene si se pot separa astfel: apa+marmura prin filtrare, apa+nisip prin decantare iar apa+soda de rufe cu ajutorul turbidimetrului. Eu asa stiu.

| SentimenteColorate a răspuns:

Apa soda dero :* pup

| andra_5611 a răspuns:

Apa+marmura e amestec eterogen si se separa prin decantare
apa+soda de rufe e amestec eterogen si se separa prin filtrare
apa+nisip e amestec eterogen si se separa prin filtrare