| NastyCatii a întrebat:

Imi spune-ti va rog care sunt compusii ionici si din ce sunt formati? cum recunosti un compus ionic?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Trebuie sa stii mai intii ce este ala un compus, si alte chestii generale.De ex stii ce este ala un atom.Mai departe avem ELEMENTE, adica cele din sistemul periodic care sint alcatuite din mai multi atomi, adica fiecare element este alcatuit din mai multi atomi de acelasi fel. Avem COMPUSI care sint alcatuiti din 2 sau mai multe elemente.Revenim acum la COMPUSII IONICI.Ce sint ei? Compusii am vazut ce sint, adica doua sau mai multe elemente, care la rindul, or sint alcatuite din mai multi atomi.Astea ne duce inapoi la atom.Ce este un atom cred ca stii.Acum ce trebuie sa stii este ca orice atom indifrent care va fi el si unde se va situa INTOTDEAUNA va cauta sa devina STABIL, adica aceasta stabilitate le este asigurata de formarea unui ultim strat de electorni complet.Ce inseamna asta? Adica de formarea unui strat de electroni par, pentru ca electronii stau pe orbita sub forma de perechi.Ca urmare unde nu avem perechi de electroni avem un atom instabil si l-am numit ION.ca urmare compusii ionici sint sa vorbim asa babeste un amestec de atomi diferiti care nu sint stabili, adica care nu au numai perechi pe ultimul strat.Acesti atomi cum am spus care au electroni neperechi pe ultimul strat au si sarcina electrica.Adica? Adica atomul este stabil cum am spus sa aiba perechi pe ultimul strat de electroni, dar totodata numarul acestor electroni va fi egal cu nr Protonilor din nucelu, deci vom avea nr egal de - si + ca urmare atomul respectiv este stabil si il numim fara sarcina electrica.In cazul cind exista o diferenta si aceasta diferenta este data de uni electroni ramasi singuri, nepereche atunci vom avea un atom cu mai multi electroni adica -, adica cu sarcina electrica negativa, ori cu mai multi protoni adica +, adica un atom pozitiv, ambii - si+ numinduse ioni.Cum recunosti un compus ionic? Avind in vedere ca acesti compusi sint alcatuti din atomi diferiti ei stau totusi impreuna, desi nu ar trebui sa stea.De ce stau si cum? Stau pentru ca asa cum am aratat au electroni nepreche pe ultimul strat si ca urmare ei vor cauta cu orice pret sa devina stabil, adica sa isi caute perechea.Si o gasesc ori la atomi de acelasi fel ori la alti atomi diferiti si astfel acesti atomi se leaga, se atrag unu pe altu pentru asi pune in comun acel electron nepereche si asa stau impreuna, formind un compus.Deci acesti tomi diferiti stau impreuna datorita acestor atractii, acestor legaturi care mai este numita si legatura ionica.Cum recunoastem un astfel de compus? Apare in formula in echilibru, adica vei vedea mereu un + si un - ca de ex NaCL sus la fiecare element vei avea un + si un - la clor.Sau cind vezi +2 cu -2;-1 cu +1 sau +3 cu -3, ala este un compus ionic.Deci din ex NaCl avem un compus care este sarea sau clorura de sodiu care se scrie Na+Cl-.Cam asa recunosti un compus ionic.

| bmliohndu a răspuns:

Cam astia sunt compusi ionici: clorura de sodiu, oxidul de calciu, clorura de magneziu.
Compuşii ionici sunt formaţi din ioni de semn contrar conţinuţi
în rapoar-te de numere întregi, astfel ca suma sarcinilor electrice ale ionilor să fie egală cu 0, pentru a asigura electroneutralitatea compusului.