| ßhåååå a întrebat:

Imi spuneti si mie diferente dintre textul jurnalistic si cel informativ, vreau ca o argumentare plss funda:X

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| miradoniz a răspuns:

Textul jurnalistic includehee hee în mod ideal-și o analiza a situației, în plus de simpla informație.

| Andreyok a răspuns:

Textul jurnalistic poate contine si informatii care nu s adevarate, de obicei respecta o structura anume, contine si opinia autorului, si prezinta conditiile in care s a scris articolul (cand, ce, de ce, cum, cine).
Textul informativ are doar rol informativ si nu poate surprinde decat prin calitatea informatiei. big grin