| liceu a întrebat:

Imi spuneti si mie rapid cum se calculeaza Aria bazei la prisma si la piramida triunghiulara/patrulatera? eu stiam ca L la a 2a la patrulatera si L la a2a radical din 3 supra 4.
funda

4 răspunsuri:
| clickclicksnap a răspuns:

Daca pui mana si te uiti si pe caietele alea nu le tii doar de decor, ai stii. Dar nu e mai usor sa ni se dea mura.n gura? Si apoi aveti pretentii ca luati note mici la examene importante. patetici

| liceu explică (pentru clickclicksnap):

Domnule "inteligent", am specificat cum cred eu ca e si cum scrie in caiet, dar am avut unele dubi.asa ca nu mai comenta aiurea

| florymee12 a răspuns:

Aria bazei la prisma e L la a2a radical din 3 supra 4. la piramida triunghiulara e baza x inaltimea supra 2 iar la piramida patrulatera e latura la patrat. funda?

| Bogdan_Bodirlau_1990 a răspuns:

Aprisma=Abazei ori inaltimea(la orice prisma)
Apiramida=Pbazei ori apotema piramidei totul supra doi(la orice piramida)