| Yzzza a întrebat:

Imi spuneti va rog unde pot gasi cat mai multe informatii despre acidul bromhidric?

Răspuns Câştigător
| shtephan a răspuns:

Http://www.studentie.ro/......63396.html

Doar un download in josul paginii si te-ai facut mare.;))

1 răspuns:
| lallalle a răspuns:

Acidul bromhidric se obține în laborator prin reacția dintre acidul sulfuric (sau un alt acid anorganic, mai tare decât acidul bromhidric) și una dintre bromuri, NaBr de exemplu:

\mathrm{2\,NaBr + H_2SO_4 \longrightarrow Na_2SO_4 + 2\, HBr}

Acidul sulfuric nu trebuie sǎ fie foarte concetrat, deoarece acțiunea sa oxidantǎ poate transforma acidul bromhidric proaspăt obținut în brom elementar, Br2.