| 1llusion a întrebat:

Imi trebuie NEAPARAT o scutire la educatie fizica, din cauza ca, nu am facut tot anul macar o ora de sport. Am doar o nota in catalog fiindca m-a fortat domnul sa fac si eu o proba, dar acum mai este o saptamana de scoala, in care am 2 ore de sport. Daca mai iau 2 note o sa fie 3 in total, dar imi trebuie 5 ca sa imi incheie media. Deci o sa raman corigent la sport, nu stiu ce sa fac. Trebuie sa iau cumva o scutire medicala pentru a scapa de corigenta. M-am dus la medicul de familie si a zis ca nu poate sa-mi dea fiindca nu am un diagnostic. Va rog, stie cineva ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Gaseste un medic sa iti dea asa, dai si tu ceva acolo si.o sa ai un diagnostic. Daca nu ai, aia e.
Pune pe masa plicu si vezi ce zice "am si eu...nevoie de o scutire pentru sport pentru ca...". Daca ia plicu se rezolva. Ce naiba, parca nu stim cum merge treaba.

Eu asa faceam in liceu, si mi se rupea, ma interesa mate, fizica, nu sportul.
Mi-a pus un diagnostic acolo.
Profu se cam prinsese dar nu se poate baga peste un doctor.
Ca dupa aia "cand o face el 11 ani de carte (nu sa bata doar mingea in facultate), sa vina sa ma conteste pe mine".

Cunostinte, pile, relatii. Vb cu parintii si da-i drumu mai repede.
Nu stiu la privat cum e, nu stiu, la vremea mea in 92-96 nu erau privati, era medicul de policlinica (nu era medic de familie).

Sau sa se duca parintii cu plicu la prof! Dar asta se stie ca se face acum des.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti afce nimic, doar ramai corijent si te vei intoarce in augustsau inceput de septembrie, sa sustii toate probele sportive, ca sa ti se puna note si sa treci corijenta la sport, ca de nu treci poti sa ramai repetent.

Din pacate, nici un medic de pe fata pamantului nu poate face o ilegalitate, sa-si piarda licenta de medic, ca sa-ti dea tie scutire medicala retroactiva, fara sa fii bolnav, doar pentru ca tie ti-a fost lene sa mergi la orele de sport.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Ete nu poate, fi serioasa, eu cum faceam in 92-96?
Cine contesta medicu? Profu nu are competenta necesara.
Si pana la urma ce il mananca pe prof? Ce treaba are el ca ea s-a dus sau nu, nu a pierdut el nimic.
Pana la urma.

Ca asa i-au zis parintii la al meu, il manca in dos ca banuie ca scutirea e pe fals.
I-a zis "ce te spinteci atata? Iti ia din salariu sau ce? Stai dracu la un loc".
Si s-a linistit. Il durea pe el de mine ca nu ma duceam la ora lui, ce sa zic.

Tu traiesti in iluzii, intr-o tara unde nimeni nu face nimic aiurea, unde toata lumea e corecta, cand nu este deloc asa.

Medicii te omoara si nu patesc nimic! Damite pentru atat. Malpraxis, aia, aia aia, colegiu medicilor care-s tot ai lor, etc, etc.

In 2010 o retea intreaga de medici (pe unul din ei il stiu si eu, 500000 de euro a furat) de diabet ii facea pe f multi diabetici ca sa fure ei de la casa de asigurari bani.
Iti dadea reteta dar tu nu luai produsele, erau pe pile si cu farmacistii.
Chiar au numit-o astia "operatiunea insulina".

I-a prins, si? Nu le-a facut nimic ca nu aveau dovezi cica. Aveau, dar nici astia nu au vrut sa le faca nimic, ca toti putem cadea pe mana medicilor...si atata le trebuie la astia.

Welcome in rumenia!

Iti face reteta, scria 30 pastile, tu te duceai la farmacie, apoi ei scriau inca 300 dupa! Desi tu ai semnat ca ai primit 30, dar parea ca ai primit 330.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

In 96 nu se ridicau licentele medicilor pe viata, acum da.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Legal da! Real nici vorba sa ia licenta pe viata, tu nu stii cum e aici.
Nu se ridica nici in UE licentele pe viata, dar aici. Ii suspenda pentru 5 ani sau nu stiu cat in Germania, si cam atat, iti da o despagubire de cam 5000 euro acolo (nu e ca in SUA sa iei milioane).

In Romania nu se respecta nimic, e o mafie de nu se poate.
Tu nu vezi, te calca cu masina un drogat, omoara 2 oameni si te baga abia 5 ani la puscarie din care faci cam 3 daca esti cuminte.

Ce au facut unui pacient acum o luna! I-au scos din greseala un plaman, si? Nimic, a dat in judecata spitalu, trebuie sa plateasca 100 de mii de euro, dar spitalu, statu, si nu asa imediat, in rate.
Medicii aia nu au patit nimic.

Si tu zici de o amarata de scutire? Ai mai.
Pai aia trebuiau nu doar ridicata licenta, ci si puscarie 20 ani grea.

A murit femeia aia gravida ca nu au vrut sa o bage in seama, nu au patit nimic nici unu, asta cam acum 1 an.
Ciomu i-a taiat penisul aluia acum ceva ani, nu prea a patit nimic, suspendat parca un an, sau nu mai stiu.

Si cate sa-ti mai dau? Tu ai dreptate in mod normal, asa ar trebui sa se faca cum zici.

| Cipi1212 a răspuns:

Suportul este bun pentru sănătate.

| Anonimul151 a răspuns:

Vorbește cu profesorul să îți de a note. Eventual, mergi și în alte zile chiar dacă nu ai ore cu el, îți dai proba și gata. Îți poate pune note. Mergi la sport de la alte ore unde deja ești incheiat/ă. Dar vorbești cu profesorul respectiv înainte de a merge.

Nu te prea poate încheia cu 3 note. Îți trebuie 5 dacă ai 2 ore pe săptămână.

De scutire de educație fizica nu prea poți face rost dacă nu ai anumite diagnostice. Scutirile medicale nu se mai dau de medicul de familie. Ci de medicul specialist, care te diagnostichează cu un anumit diagnostic.

| Mosotti a răspuns (pentru Anonimul151):

Ce zici tu stie si el, daca mergea asa, n-ar mai fi intrebat.

| DonMoldo a răspuns:

N ai de unde altundeva daca nu ai un diagnostic concret de ce nu ai facut sportul presupun ca lene atunci ramai pe vara. Totusi incearca sa vorbesti cu profesorul poate iti incheie media cu 3 note pana la urma e ora de sport nu romana/matematica

| darrio2007 a răspuns (pentru DonMoldo):

Si lenea e o boală. Numai că nu se dă scutire pentru asta.