| Anonimul151 a întrebat:

În această vară la începutul lunii iulie am susținut examenul de certificare profesională nivel 3. După, am depus cererea de continuare a studiilor în cadrul aceluiași liceu.

Menționez faptul că nici pana acum nu știm nimic cei care ne am depus cererile. Am sunat atât eu, cât și alți colegi la secretariat pentru a ne lamuri și pe noi cineva... Toți am primit același răspuns. Să ne mai depunem și la alte licee, sau să ne înscriem la alte licee pentru că suntem foarte mulți care așteptăm un răspuns, și culmea le același profil. Pe turism.

Suntem în jur de 15 elevi, atât de la mine din clasa, din alta clasă + de la alte licee care așteptăm un răspuns. Iar locuri disponibile sunt doar 4. Deci, 4 vor fi acceptați iar restul respinși. Și probabil puși într o situație neplăcută.

Eu am media peste 9, 60. Deci am șanse să mi se aprobe? Secretara a zis că asta e primul criteriu după ce se I a comisia aceea...

În situația asta cum spuneam suntem în jur de 15 elevi dacă nu mai mulți, eu nu mi am depus cererea și la alt liceu pentru că la toate liceele la care am sunat nu sunt locuri. Mai există și alte licee la care nu am sunat, dar la acelea ori sunt cele mai proaste din oraș, ori nu îmi plac profilul pe care le au.

În situația în care nu îmi aprobă pot face contestație? Adică... să ne țină pentru un răspuns atât de mult timp?

Secretara a zis că răspunsul îl vom primi abia după 26 august. Și dacă nu ne aproba sa mai avem timp sa ne.inscriem la alt liceu. În condițiile în care de atunci nu se mai poate. La majoritatea liceelor se poate depune cerere max pana în 23. Plus că încep și școlile. Deci nu prea mai e mult timp...

Ce se poate face în cazul în care nu aprobă? Având în vedere că am media destul de mare....Se poate să fac contestație sau altceva ce ar trebui sa fac?

Mă stresează prea mult chestia asta ca nu mi ar aprobă doar pentru faptul că la acest elev se fac discriminari între elevii de liceu și cei de la profesională.

Menționez faptul ca e un "Colegiu" de Top din oraș. Deci printre cele mai bune, pe locul 2 sau 3.

Dacă eu am media peste 9, 60, iar alți elevi care și au depus cererea au media 9, 70, 9, 90 sau sau 10, 00 automat ei au prioritate nu? Și practic voi fi respins...

Doar din clasa de la mine suntem vre o 4 care continuam pe acest profil, și doar 3 cu medii peste 9, 60 și 9, 80. Deci... nu știu ce medii au elevii din alta clasă.+ elevii din afara de la alt liceu.

Dar dacă au medii mai mari ca noi, vom fi puși într o situație neplăcută în caz ca nu ne aproba pentru că nu ne am depus cerere și la alt liceu...