| Kornuletz540 a întrebat:

In anii 1950-1980, in care industrie erau cei mai bine platiti muncitori, tehnicieni, meseriasi si ingineri, in cea petroliera, miniera, siderurgica, textile/incaltaminte, auto sau constructii? Si daca acestia, numai din salariu, îsi permiteau cel putin o vacanta pe litoral pe an?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Un muncitor calificat într-o fabrică primea 2.200 lei/lună, un miner primea 3.800 lei/lună. Un maistru 2.600 lei in fabrică, iar unul din mină 4.200 lei. Un inginer in fabrică 3.800, iar unul în mină 5.600. directorul de mină avea peste 8.000 lei. Asta în anii '80.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In idustria extractiva si ceea grea.

| johnnny123 a răspuns:

Majoritatea "oamenilor muncii de la orașe" își permiteau o vacanță pe litoral pe an, pentru că de multe ori sejururile erau luate prin intermediul diverselor programe ale statului.

Dar asta nu înseamnă că erau cine știe ce sejururi. Dacă nu erai vreun activist de partid (care aveau parte de cu totul alte condiții decât oamenii de rând), erai cazat în niște hoteluri ordinare și mâncai de trei ori pe zi salam Victoria gătit în diferite forme. Dar na, te bucurai că ai venit și tu la mare și vezi un concert cu Dan Spătaru.

| Kornuletz540 explică (pentru johnnny123):

Ori daca erai turist strain, in special din Franta, Germania, Italia ori Marea Britanie, banuiesc.

| gabicoo a răspuns:

În minerit se câștiga aproape dublu.

| Kornuletz540 explică (pentru gabicoo):

Mai exact, salariul in cifre, sau cu aproximatie macar?

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Asta din ce mai țin eu minte.

| gabicoo a răspuns (pentru Kornuletz540):

Un muncitor calificat într-o fabrică primea 2.200 lei/lună, un miner primea 3.800 lei/lună. Un maistru 2.600 lei in fabrică, iar unul din mină 4.200 lei. Un inginer in fabrică 3.800, iar unul în mină 5.600. directorul de mină avea peste 8.000 lei. Asta în anii '80.

| vodami92 a răspuns:

Erau alte vremuri! chiar se muncea mult inainte! nu aveai voie sa comentezi! sau sa zici spui ceva!

| Modzilian a răspuns:

Siderurgie, industrie grea, petrol-gaze. Nu mai spun de minerit unde erau salarii astronomice.
Toti fugeau pe litoral vara si "spargeau" cel putin 10.000 de lei atunci cand salarul mediu era vreo 3.000 lei. In afara de cazare si transport. Asta spune multe.
Plus ca toti mai aveau nunti, botezuri, cumetrii, unde se lasau bani grei.