| Larryy a întrebat:

In cadrul carei universitati din Bucuresti pot urma facultatea de resurse umane?

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

"Resurse umane " nu este o facultate de sine statatoare nicaieri in Romania! Este unul dintre programele de studii de licenta care se desfasoara, de regula, in cadul unei facultati de sociologie.Cel care urmeaza si finalizeaza acest program obtine o specializare in resurse umane.
Revenind la intrebarea ta, in Bucuresti fiinteaza doua facultati de stat care deruleaza un astfel de program :
* facultatea de sociologie si asistenta sociala din cadrul Universitatii Bucuresti (http://sas.unibuc.ro/domeniu_resurse_umane_ro)
*facultatea de administratie si management public din cadrul Academiei de studii economice(http://famp.ase.ro/resurse-umane/ )
In cadrul universitatii private "Spiru Haret" -Bucuresti, fiinteaza facultatea de stiinte socio -umane care are un program de studii pentru specializarea resurse umane (http://admitere.spiruharet.ro/licenta/bucuresti/stiinte-socio-umane/)

2 răspunsuri:
| Larryy explică:

Da,ai dreptate, întrebarea mea nu e formulata corect. Dar totusi, care dintre primele două ar fi o optiune mai buna?

| whatevernvm a răspuns:

Universitate, facultatea de sociologie și asistenta sociala. Acolo ai specializarea de resurse umane. Este cea mai buna, dar se intra cu peste 9, 30 la buget, pe baza de dosar. Așa era anii trecuți. Nu ți sugerez sa mergi spre ase dacă vrei resurse umane și în niciun caz ceva privat dacă ai medie bună la bac.