| acelcinevaspecial a întrebat:

In care cazuri se scrie va cu cratima si in care fara?

Răspuns Câştigător
| EuGiulia a răspuns:

Fara cratima se scrie cand ceva se va intampla in viitor:"Va urma","Te va ajuta", etc.;
Cu cratima se scrie cand te adresezi catre doua sau mai multe persoane:"V-a ajutat foarte mult","V-a placut?"; Practic v-a este compus din cuvintele "vă" si "a" dar in locul lui ă se pune cratima.
Sper ca ai inteles!

| Nelucojoc a răspuns (pentru EuGiulia):

Nu a inteles, s probabil nu va intelege nici daca ii spun ca daca il folosesti ca si verb auxiliar (eu voi face, ea va face) se scrie impreuna, iar cand e pronume, se scrie separat prin cratima (voua v-a placut, tie ti-a placut) Succes la supt limba materna!

2 răspunsuri:
| acelcinevaspecial explică:

Am găsit până la urmă un răspuns satisfăcător pe https://scridex.ro/v-a-sau-va-cum-se-scrie-corect/

Mulțumesc