| pepenerosu a întrebat:

In care teorie vis a vis apartiei omului credeti? Argumentati.happy.

16 răspunsuri:
| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Dumnezeu...pt ca trebuia sa fie cineva care sa dea o scanteie...

| Elly4all a răspuns:

In niciuna, exista adevarul undeva dar noi suntem prea departe de el.

| AlinutzaRouz a răspuns:

Teoria evolutiei...
religiile mi se par mai SF decat Star Wars

| 1968 a răspuns:

Omul a fost clonat, la vatican se stie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu...

| adrianhasde a răspuns:

Eu cred in cea a Genezei, de ce? pentru ca vezi tu orice din lumea asta isi are un mester care a facut acel lucru, doar Unul singur isi are toata creatia. Toate lucrurile din lumea asta cele de zi cu zi noi spunem ca le-a creat cineva ca nu putea sa apara din senin, dar Pamantul care este o sfera gigantica si locuibila a fost creat de o inteligenta mult superioara gandirii umane. Nimeni nu poate spune ca Pamantul a aparut din senin, sau planetele sau stele, sau Soarele. Toate au fost create de Dumnezeu. Galileo Galileii a fost ateu pana in ultimele minute din viata sa dar vazand ca stelele si toate planete sunt aliniate atat de perfect a zis: Minunate sunt lucrurile mainilor Tale Doamne!
Alt lucru in psaltire scrie asa: Zis-a cel nebun întru inima sa: "Nu este Dumnezeu!"(psalmul 52).
Pe-un varf de ac se odihnesc 16 miliarde de ioni, care sunt corpuri mult mai mici decat atomul. Si la acesti ioni, care nu se pot concepe de mintea omeneasca cat sunt de mici, ce aparate trebuie? Ca daca ai avea un aparat, ca un purice sa-l vada mai mare decat Ceahlaul, incat nu ai zari in atmosfera un ion.
Mai poti spune ca viata a aparut din senin? I don't think so.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

O combinatie intre cele 3. Sa explic: Un dumnezeu exista, care a adus din alta galaxie niste dinozauri si mai stiu eu ce... si (mai departe Darwin) de acolo au murit dinozaurii si au aparut niste maimute, si dupa aia noi.
Am imaginatie, nu? happy

| cîrne a răspuns:

In cea evolutionista daca ar admite ca la originea big bangului a fost d-zeu

| fabiola a răspuns:

Ce sa argumentam, ceva ce nu poate stiinta sa o faca, religia sa o demonstreze? Pana la urma, indiferent cum am aparut, indiferent ca intr-o zi murim, viata trebuie sa ne-o traim!

| inna a răspuns:

Teoria evolutiei.

| psiholoaga a răspuns:

In toatelaughing. Eu am scos din toate ce mi s-a parut mai plauzibil si mi-am construit propria teorie.

nony
| nony a răspuns:

Aia cu maimuta, nu vezi ca unii inca au ramas la acelasi stadiu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a creat omul.De ce sa mi se para mai adevarat teoria evolutiei? E ceva in mine care nu crede ca suntem atat de...singuratici?

| xibalba a răspuns:

Evolutie. Nu mai suntem acum nu stiu cate mii de ani sa credem in zeitati si dumnezei... sper sa mai evoluam in privinta asta si sa ne dam seama ca degeaba speram la ajutor zi de zi de sus... ca nu vine, e decat autosugestia noastra happy

| ciumpalaku a răspuns:

Pentru "evolutionisti": aratati a urangutani? Eu nu. Normal ca Dumnezeu a creat lumea si omul...

| pepenerosu explică:

Pai.lumea prefera sa arate ca un dumnezeu decat ca un cimpanzeu, de aceea refuza teoria evolutiei, pentru ca vor sa creada ca sunt "fii de dumnezeu" si nu o evolutie a maimuteihappy.