| Steven1369 a întrebat:

In cazul unui elev care a plecat din tara pentru a se muta in alta tara, inainte sa inceapa clasa a 8-a si s-ar intoarce in decursul clasei a 9-a, ar mai trebui sa dea examen si sa repete clasa a 8-a sau sa dea diferente?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Vei sustine examene de diferenta numai in situatia in care parintii tai nu vor aduce( din tara in care ai studiat) niciun document scolar din care sa rezulte nivelul sau clasele efectuate, durata si promovarea claselor, data inscrierii la scoala si data incheierii studiilor. Documentele scolare din strainatate pot fi sub forma unor adeverinte sau sub forma unor foi matricole. Respectivele documentele scolare sunt necesare pentru echivalarea studiilor efectuate in strainatate.Echivalarea se realizeaza la nivelul clasei absolvite in strainatate.
Pana la finalizarea procedurii de echivalare a studiilor efectuate in strainatate in baza dosarului care contine documentele scolare din strainatate, parintii te vor inscrie in clasa care va fi recomandata de catre o comisie speciala constituita in acea scoala.

| 90210 a răspuns:

Cel mai probabil vei da doar echivalente. Eu am avut o colega care s-a mutat si a stat in America un an de zile si n-a trebuit sa repete clasa, dar atunci eram in clasa a 7a. Problema reala este daca se echivaleaza examenul de acolo de clasa a 8a cu cel de aici si daca nu participi la repartizare inainte sa inceapa clasa a 9a...trebuie sa duci unde mai au locuri si liceele care mai au locuri dupa repartizare sunt in general slabe.

| Steven1369 explică:

Mulțumesc mult era pentru o prietena