| anonim_4396 a întrebat:

In ce an a fost abolita monarhia greaca?

3 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

După cel de-Al Doilea Război mondial, Grecia a trecut printr-un război civil ce a durat până în 1949, după care a aderat la NATO în 1952. Pe 21 aprilie 1967 armata a preluat puterea în urma unei lovituri de stat, formând aşa-numitul Regim al Coloneilor. În 1973 regimul a abolit monarhia greacă.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Grecia

| crisS a răspuns:

Pentru prima data in 1924
aici gasesti mai multe informatii
http://ro.wikipedia.org/wiki/Regatul_Greciei

| raluca_2686 a răspuns:

După cel de-al doilea război mondial, Grecia a trecut printr-un război civil ce a durat până în 1949, după care a aderat la NATO în 1952. Pe 21 aprilie 1967 armata a preluat puterea în urma unei lovituri de stat, formând aşa-numitul Regim al Coloneilor. În 1973 regimul a abolit monarhia greacă. Problema Ciprului a dus la prăbuşirea dictaturii militare în 1974 şi la stabilirea unei republici democratice în 1975, după un plebiscit. Grecia a aderat la Uniunea Europeană în 1981 şi a adoptat euro ca monedă în 2001