| anonim_4396 a întrebat:

In ce an s-a descoperit energia nucleară?

Răspuns Câştigător
| bustamante a răspuns:

Știința radiațiilor atomice, schimbarea atomică și fisiunea nucleară a fost dezvoltată în perioada 1895-1945, o mare parte din ultimii șase din acei ani.

În perioada 1939-45, cea mai mare dezvoltare a fost concentrată pe bomba atomică.

Din 1945 a fost acordată atenția utilizării acestei energii într-un mod controlat pentru propulsie navală și pentru producerea de electricitate.

Din 1956, accentul principal a fost pus pe evoluția tehnologică a centralelor nucleare de încredere.

1 răspuns: