| nukeyly a întrebat:

In ce conditii sticla poate conduce electricitatea ca metale gen fier cupru argint?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sticla NU conduce curentul electric!
Dimpotriva, sticla este un foarte bun IZOLATOR electric.

| sierra1 a răspuns:

Ia ud-o cu apă sărată și vezi cum e!

| mihai69 a răspuns:

Dacă o transformi în plasmă, s-ar putea...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In conditiile legii... electricitatii.
Fierul, cupru si argintul sunt conductori foarte buni. Trebuie doar conectati la sursa si consumator.
Sticla... Nu poate face acest lucru. In conditii de umezeala, electricitatea se imprastie aiurea, dar sticla nefiind nici permeabila, nu va conduce electricitate nici atunci.
Pare-mi-se e neutra si in fata electricitatii statice, deci... Sticla nu poate conduce electricitate.

| Frank51 a răspuns:

În clasa a6a ai învățat izolatori și conductori, sau ești mai mic/ă?

| Goete a răspuns:

De ce mai bine nu pui intrebarea asta pe un motor de cautare si scapi de rusine