| Urechilă97 a întrebat:

In ce secole se inacadreaza epoca antica, medievala, moderna, contemporana? imi puteti spune la fiecare in parte, va roog?

Răspuns Câştigător
| Clujean25 a răspuns:

Nu poți să delimitezi antichitatea în secole, ea a început acum 5 milenii și s-a terminat odată cu căderea Imperiului Roman de Apus, adică în secolul V î.e.n.
Din nou: evul mediu are mai multe perioade în funcție de continent, a început în secolele III-VII, și s-a terminat in XVI-XVIII în funcție de loc.
Epoca modernă o poți încadra grosier în secolele XVI-XIX, iar epoca contemporană din secolul XIX până în prezent.