| ToxxicSmile a întrebat:

In clasa a 8-a la ce e mai indicat sa dau teza la geografie sau la istorie?

am inteles ca la geografie se face geografia romaniei... e grea?

p. s. funda pentru cel mai bun raspuns >convingator:

Răspuns Câştigător
| KeepitSimple a răspuns:

Sincer eu acum am terminat a 8-a si am dat la istorie, si pe primul semestru ( toti care au dat teza la istorie au luat 10, iar la geografie doar 2 au luat 10, restul 9 si unu a luat 8 ), iar pe al doilea semestru am luat 9 ( la geografie tot atat s-a luat ) si sincer eu nu mi-am invatat mai deloc nici in timpul anului, dar nici inainte de teza, pur si simplu a fost usor si nici nu sunt eu cu istoria dar am ales sa dau aici pentru ca majoritatea au dat aici. Depinde si ce te atrage pe tine si la ce materie iti intra mai repede si mai usor informatiile. Sper ca te-am ajutat si te rog frumos funda happy!

15 răspunsuri:
| EuSiCuMine a răspuns:

Eu tocmai am terminat a 8, si am dat la geografie. Am ales asta deoarece aveam un prof cu care glumeam, de 23 de ani. ne intelegeam bine cu el chiar daca uneori era mai dracos si intelegeam mai bine decat la istorie. Depinde cum te intelegii cu materiile respective. La mine in clasa au fost note mai mari la geografie decat la isotrie.

Numai bine:*

| MasterOfDisaster a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa dai din geografie happy
la isto sunt gramezi de ani de memorat, si poti foarte usor sa ii incurci...la geografie e mai simplu,probabil vei avea harta muta,asta e partea mai nasoala, dar in rest...
toata clasa am dat din geografie si am luat toti note fff mari.
tu trebuie sa alegi ce iti place, da si in functie de profesori happy
(si pai copia mai usor daca dati mai multi la aceeasi materie smug whistling )

| Scândură a răspuns:

Buna! Eu la geografie vroiam sa dau, insa cand am vazut cat am de invatat, toti muntii din Ro, toate raurile, lacurile din Ro, toate campiile, depresiunuile, inaltimi, + localizare pe harta am ales istoria!
Si bine am facut, materia a fost super simpla, am luat 10 la ambele teze!

| emima a răspuns:

Eu am dat la istorie pentru mine a fost grea geografia Romaniei

| xlmpq a răspuns:

Cand am fost eu a 8a toata clasa am dat la geografie

| Amidepsi a răspuns:

Pai depinde de ce iti place tie.eu am dat la istorie pentru ca nu imi place geografia.adica daca vrei sa inveti fiecare munte,lac, rau,campie,deal,podis,etc cu toate informatiile despre ele nu te retine nimeni.mie imi da dureri de cap si mi se pare si inutil(mentionez ca nu fac parte din elevii care se chinuie sa treaca clasa).iar istoria e geniala, e un fel de pasiune a mea pentru ca imi place sa cunosc modul de viata a celor din trecut(sunt multe de invatat de acolo), e 100% fascinant.mai conteaza si ce profesori ai, trebui sa te gandesti de la cine intelegi mai bine. oricum, tu faci cum vrei.bafta!

| Horia_8139 a răspuns:

Sincer nu stiu. mie mi-a fost foarte greu la geografie, asa ca am ales istoria, deoarece la geografie inveti teorie care se aplica peste tot(varful moldoveanu este cel mai inalt din tara noastra), pe cand la istorie inveti despre fapte care s-au intamplat si este mult mai usor sa reti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce materie dintre astea 2 iti place mai mult... dupa mine istoria e mai simplasi mai frumoasa daca iti place sa memorezi lectii despre tara, stramosi, in schimb geografia nu ma pasioneaza deloc...si ai de invatat si pe harta si sa memorezi lectii. asta depinde de tine.

| Tobiii a răspuns:

Si eu trec tot a 8-a si cred ca o sa dau la geografie, deoarece ma descurc mai bine, dar si pentru ca la istorie se va face istoria romanilor si se va scrie mult => mai mult de invatat. Eu zic sa dai la geografie vor fi mai putine de invatat.

| dyadyanadya a răspuns:

Eu acu trec inr-a 9a si in a8a am ales geografiept ca nu prea intelegeam la istorie.geografia romaniei e grea dar mi s-a parut mult mai dificil la istorie.na da si tu la ce iti place mai mult si mult succeswinking

| Bursucica a răspuns:

Eu spun sa dai la geografie ca la istorie este mai mult de invatat(ani, evenimente etc). parerea mea e ca geografia e mai usoara si nu ai prea multe de invatat, eu la geografie am dat tongue

| niku_8633 a răspuns:

Eu am terinat cls a VIII-a anul acesta. Am dat teza la geografie si am luat 8 pe ambele semestre. Dar cred ca depinde si de profesori. E alegerea ta la ce vrei sa dai teza. Eu te sfatuiesc sa o dai la materia care iti place mai mult si ai note mai mari decat la cealalta.

| deeutza22 a răspuns:

Poi eu in locul tau as fi dat teza la geografie ca nu este chiar asa de greu ca la istorie. La istorie trebuie sa inveti dublu cat la geografie. Bn acum depinde de tine. Cum ar veni unora le place istoria si alti geografia. Cum ar veni unii copii din clasa a 4-a le-au placut foarte mult istoria si alora geografia. Bye bye

| CherishSong a răspuns:

Intr-adevar, se face geografia Romaniei. Nu e foarte grea, daca esti atent si intelegi de la inceput care e treaba.happy Eu am dat teza la geografie, pentru ca mi se pare mai simpla ca istoria [la geografie nu trebuie sa stii decat altitudinile diferitelor forme de relief, cateva procente la populatie (daca vorbim de numere), iar la istorie trebuie sa inveti anii, care sunt o gramada, sa nu incurci evenimentele etc etc]. dar din cate am inteles tezele la istorie au subiecte mai usoare. Oricum, depinde de fiecare profesor. Mult succes! happy

| asdfhjjllkhhdhdjdjdbjsjjdh a răspuns:

LA geogtafie. Deoarece eubam invatat toate dealurilesi late chest I in doar 3 ore. Fara as ma chinui sau sa ma chinui sau ceva de genus pasta. Secretul menu e ca atunci cand invat cant lectia pe care o am de cantat si nu vreau funda sau ceva de genus! laughing